RSS
 

Mechanizm uzależnienia

Dzisiaj chciałbym opisać jak bardzo złożonym mechanizmem jest uzależnienie i wytłumaczyć czemu narkomanem zostaje się już do końca życia.

Czemu zdrowi normalni ludzie zapadają w tą chorobę? Czemu można wciągnąć się już od pierwszego razu? Jak to jest że można dziennie składać obietnice na to że już więcej się nie weźmie, a mimo to przychodzi następny dzień i wszystko wraca jak bumerang?
Czyli po prostu, czym jest to uzależnienie?

Przedstawię jak to przebiega na przykładzie kodeiny (morfiny) na przemian z alkoholem, lecz tak naprawdę w miejsce „kodeina” można wstawić dowolny narkotyk i dowolny xxx-holizm, jaki przyjdzie na myśl, gdyż mechanizmy w większości są takie same, wszelkie różnice będę opisywał na bieżąco, wytłumaczę też dlaczego alkohol jest jednym z najbardziej niebezpiecznych narkotyków, co jest naukowo potwierdzone.

Każdy słyszał, każdy przestrzega ale nikt nie wie jak to tak naprawdę działa. Regułka prosta:

Uzależnienie – to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego albo psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej (wikipedia)

Pamiętam zanim się uzależniłem było to dla mnie niezrozumiałe… jak to przymusowym ? Przecież to moje ciało i moje myśli, jak coś może mnie zmuszać?

Zacznę od tego że są różne fazy uzależnienia w teorii:
-faza towarzyska/początkowa
-faza ostrzegawcza
-faza krytyczna
-faza chroniczna

Szybkość z jaką przechodzi się do kolejnych faz zależy od osoby, jedni mogą latami powoli przechodzić do fazy chronicznej, innym wystarczy miesiąc. „Od osoby” mam na myśli predyspozycje psychiczne, biologiczne i społeczne.
Pokrótce opiszę o co w tym chodzi, jednak całość tego mechanizmu opiszę w kolejnych częściach, tutaj taka mała mapa:

Predyspozycje psychiczne:
Np. osoba bez depresji może być w fazie początkowej latami, z kolei ktoś z depresją bardzo szybko może przejść z fazy pierwszej do ostatniej.

Predyspozycje biologiczne:
Każda osoba ma różną „elastyczność” mózgu i przyswajania danych substancji, u jednej osoby cała biologia organizmu poradzi sobie z narkotykiem bez problemu, a u innej wzięcie wywoła taką burze neuroprzekaźników że ledwo co będzie można się pozbierać, co sprzyja wzięciu kolejnej dawki.
Żeby zrozumieć dam przykład tego że jedni mogą pic tony alkoholu i na następny dzień wstają jak nowo narodzeni, a inni po wypiciu dwóch piw zdychają przez trzy następne dni.

Predyspozycje socjalne:
Czyli w jakim środowisku obecnie znajduje się jednostka. Ktoś kto weźmie raz na imprezie i wróci do domu, a w domu spokój, rodzina, obiad od współmałżonka, nie będzie miał tak wielkich chęci powtórzenia niż osoba która np. po imprezie wraca do domu gdzie też ktoś ciągle pija alkohol, albo jara trawę.

Powyższe podpunkty jest to tak zwany trójkąt uzależniania, czyli trzy czynniki które wpływają na to jak duże predyspozycje do wzięcia narkotyku ma „jednostka”, wraz ze wzrostem częstotliwości brania narkotyku zazwyczaj wszystkie predyspozycje rosną w miarę równomiernie, czyli im więcej bierze się narkotyku tym większe predyspozycje do tego ze weźmie kolejny raz. -> co oznacza że każdy kolejny raz wprowadza nas w jeszcze większe bagno.

Wiele myślałem od czego zacząć… jak to ugryźć? Pisałem jedno usuwałem, pisałem drugie… kopiowałem, mieszałem, cięgle było to mało logiczne… teraz chyba znalazłem złoty środek co w jakiej kolejności opisać żeby dało radę to zrozumieć.
W kolejnej części która już się tworzy, zacznę od trójkąta uzależniania. Gdyż jest to niezbędna teoria by potem zrozumieć jak to się dzieje że człowiek przechodzi pomiędzy kolejnymi fazami uzależnienia.

Wierzę w to ze gdy opiszę całość tego mechanizmu krok po kroku osoba nie uzależniona będzie miała zarys tego jak to jest że osoba uzależniona ciągle działa na swoją niekorzyść… i mam nadzieje że na końcu każdy już będzie rozumieć dlaczego narkomanem zostaje się na całe życie, a może też ktoś dzięki mojemu opisowi znajdzie u siebie symptomy wskazujące na to że „jest źle”.

Zapraszam do lektury, dzisiaj postaram dodać się pierwszą cześć trójkąta jaką jest cześć biologiczna.

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~BD

    10/09/2017 o 11:29

    Czemu usunąłeś wszystkie treści z blogu? Były naprawdę fajne…